ММС

Објавено на: 02/4/21 12:26 PM

Постојат 4000 соеви на корона вирус кои предизвикуваат Ковид 19

Постојат околу 4.000 соеви на коронавирус што во моментов ширум светот и сите производители на вакцини, вклучувајќи ги Фајзер и АстраЗенека, работат на подобрување на нивните постојни вакцини, рече британскиот министер. Како што вирусот мутира, досега се пријавени илјадници соеви на коронавирусот, предизвикувачкиот агенс на ковид-19, вклучително и т.н. британските, јужноафриканските и бразилските соеви и се чини дека овие соеви се шират побрзо од другите.

„Постоечките вакцини веројатно нема да се покажат како неефикасни врз соевите на Кент или некои други варијанти на коронавирус, особено кога станува збор за тешка болест и хоспитализација“, рече министерот за дистрибуција на вакцини Надим Захави.

„Сите производители, вклучувајќи ги Фајзер/БиоНтек,Модерна и Оксфорд -АстраЗенека, бараат начини да ги подобрат своите вакцини за да нè подготват за секој вид, и во моментов има околу 4.000 видови во светот“, забележа Захави.

Според британскиот министер, „имаме најголема индустрија за секвенционирање на геном, околу 50 проценти од светската индустрија и ги забележавме сите соеви за да бидеме подготвени да одговориме, или на есен или подоцна, на кој било предизвик што го носи вирусот и за производство на следната генерација на вакцини “.

Новиот коронавирус, познат како САРС-КоВ-2, уби 2,268 милиони луѓе од неговото појавување кон крајот на 2019 година во Кина, а зарази скоро 105 милиони.

Преземено од: https://www.vecernji.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.