ММС

Објавено на: 02/4/21 10:48 AM

Од сега ќе добиваме квалитетни информации на Фејсбук преку „Facebook Tab“

Новата опција ќе им понуди на корисниците во Велика Британија комбинација на стории избрани од тим новинари и написи што се прикажуваат врз основа на она што корисниците го читаат, споделуваат и следат.

Facebook News стана достапен во живо во Велика Британија овие денови, првото лансирање на услугата надвор од САД. Компанијата вели дека делот ќе им понуди на корисниците комбинација на персонализирани вести, додека поголема вест за избраните издавачи е дека Фејсбук ќе им плати за лиценцирање на нивната содржина.

Иако Фејсбук одби да им обезбеди информација за износот што очекува да им ја исплати на издавачите, портпаролот на таа компанија рече дека компанијата планира да инвестира значителни износи во текот на неколку години, пишува The Verge.

Плаќањата се однесуваат претежно на издавачи чија содржина сè уште не е на Фејсбук, како што се оние содржини за кои обично се плаќа. Гардијан претходно објави дека некои издавачи очекуваат тие плаќања да вредат милиони фунти годишно.

Покрај веста за лансирањето на оваа колона, Фејсбук најавува и голем број нови партнерски издавачки куќи чии стории ќе се најдат на нивната платформа.

Тука спаѓаат Фајненшл Тајмс, Скај Њуз, Канал 4 Вести, Телеграф Медиа Група, ДЦ Томсон и Дејли Меил Група. Тие се приклучуваат на списокот на веќе постоечки издавачи објавени од Фејсбук во декември, вклучувајќи ги „Гардијан“, „Економист“, „Индипендент“ и „Вог“, пренесува „PC Press“.

Facebook News ќе содржи комбинација од избрани стории избрани од тим новинари и написи што се прикажуваат врз основа на она што корисниците го читаат, споделуваат и следат, слично на тоа како работи делот во САД.

Преземање од: https://www.telegraf.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.