ММС

Објавено на: 02/3/21 11:15 PM

Футсал репрезентацијата на Македонија го освои првиот бод во квалификациите

Во рамките на второто коло од четвртата квалификациска група за Европското првенство во футсал, македонските футсалери изиграа нерешено со стариот познаник Романија (2:2).

Храбрата игра на нашата селекција на крајот се исплатеше, откако Македонија успеа да остане со ладна глава во мечот и по пресвртот кој го приредија Романците, постигнувајќи израмнувачки и вреден бод погодок преку Дарко Ранготов.

Во 14-тата минута момците на Скендеровски го отворија резултатот, но радоста не траеше долго и гостите инстантно израмнија. Комплетното враќање од негатива Романија во вториот дел го оствари преку натурализираниот Рибеиро.

Македонија во оваа група има еден бод, исто колку и следниот опонент Србија. Втората позиција ја држи Романија, додека убедливо на врвот е зацементирана репрезентација на БиХ. На петти март на гостински терен, црвено-жолтите ќе се обидат да донесат цел плен од жешкото гостување.

 

 

 

Фото:

Facebook / ФФМ


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.