ММС

Објавено на: 02/3/21 4:56 PM

Регистрирани 350 новозаразени со коронавирусот од 2291 тестирања, 20 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2291 тестирања, а регистрирани се 350 нови случаи на коронавирусот. Пријавени се вкупно 20 починати лица од кои 14 од Клиниката „Жан Митрев”, кои починале во периодот од 4 до 30 јануари оваа година и шест пациенти починати во текот на вчерашниот ден. Регистрирани се 266 оздравени пациенти.

Од новозаразените 350 , од Скопје се 180, Кавадарци – 24, Велес – 19, Куманово – 14, Тетово – 14, Гевгелија – 12, Охрид – 8, Гостивар, Струмица и Делчево – по 7, Прилеп, Струга, Кочани, Неготино и Радовиш – по 6, Штип и Демир Капија – по 5, Свети Николе и Крива Паланка – по 3, Битола, Берово и Демир Хисар – по 2, Кичево, Дебар, Ресен, Пробиштип, Виница и Кратово – по 1.

Од оздравените 266 пациенти, од Скопје се 152, Кавадарци – 17, Куманово – 12, Велес – 11, Ресен – 8, Неготино и Штип – по 7, Прилеп – 6, Струмица и Кичево – по 5, Тетово и Кочани – по 4, Гевгелија, Битола, Берово и Кратово – по 3, Гостивар, Демир Капија, Дебар, Пробиштип, Виница и Богданци – по 2, Делчево, Крива Паланка, Македонски Брод и Пехчево – по 1

Од 20-те починати лица, од кои 14 од Жан Митрев Клиника, починати од 4 до 30 јануари и шест лица во текот на вчерашниот ден, 12 пациенти се од Скопје (59,61,62,62,66,66,68,71,74,75,80,83г). Две лица починати од Струга (69,76г) и по еден од Виница (63г), Струмица (67г), Кавадарци (35г), Крушево (69г), Пробиштип (73г) и Радовиш (56г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2291 теста се преку: ИЈЗ-485, ЦЈЗ Скопје-67, Авицена-210, Биотек-220, Жан Митрев (Филип Втори)-115, Систина-187, лабораторија Лаор–101, МАНУ-127, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-24, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-5, ГАК-0, Синлаб-66, Ремедика-17, лабораторија болница Козле-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 632, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-4, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 461.850 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.510, бројката на оздравени пациенти е 82.786, на починати е 2.893, а бројот на активни случаи изнесува 7.831. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 40817, активни 3972
• Куманово 5.233, активни 343
• Тетово 5.147, активни 311
• Прилеп 4.581, активни 142
• Гостивар 3.636, активни 196
• Штип 3.513, активни 104
• Битола 3.237, активни 141
• Велес 3.148, активни 282
• Охрид 2.848, активни 397
• Кавадарци 2.671, активни 363
• Струмица 2.547, активни 245
• Струга 2.238, активни 180
• Кочани 1.734, активни 66
• Кичево 1.724, активни 119
• Свети Николе 1.084, активни 36
• Гевгелија 1011, активни 109
• Неготино 976, активни 85
• Дебар 768, активни 90
• Ресен 744, активни 90
• Крива Паланка 731, активни 37
• Радовиш 718, активни 51
• Делчево 642, активни 200
• Берово 597, активни 36
• Пробиштип 508, активни 26
• Виница 493, активни 27
• Валандово 325, активни 9
• Македонски Брод 246, активни 11
• Демир Хисар 247, активни 7
• Кратово 233, активни 24
• Богданци 225, активни 18
• Крушево 212, активни 29
• Демир Капија 219, активни 49
• Македонска Каменица 190, активни 29
• Пехчево 183, активни 9
• Дојран 84, активни 6


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.