ММС

Објавено на: 02/3/21 4:46 PM

Утре сончево време и пролетни температури

Сончево време со мала до умерена локална облачност не’ очекува утре во земјава. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5, а максималната ќе достигне од 12 до 20 степени, информираат од УХМР

Во Скопје претпладне со услови за појава на слаба магла и ниска облачност. Во текот на денот сончево со мала до умерена облачност и претежно тивко. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне до 14 степени.

До недела ќе се задржи стабилно време со натпросечни дневни температури што ќе предизвика топење на снежната покривка на планините. По котлините во утринските и раните претпладневни часови ќе има појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Под влијание на влажен бран во понеделник ќе има повремени врнежи од дожд проследени со засилен јужен ветер.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.