ММС

Објавено на: 02/3/21 10:43 AM

Угостителите и претприемачите излегоа на протест во Загреб

Протест на претприемачи и угостители започна во Загреб денес во 10 часот, со барање државата посериозно да реагира со цел да им помогне на компаниите од овие активности погодени од корона кризата.

Протестниот митинг се одржува на плоштадот Бан Јелачиќ во Загреб, а организатор е Здружението „Глас на претприемачи“. Собраните бараат три работи – обештетување за сите што имаат пад, крај на дискриминацијата на одредени активности и средствата за минимални плати да се исплаќаат редовно, а не со задоцнување, и сите компании да достигнат ликвидни средства.

Тензиите и незадоволството на вработените во овој сектор кулминираа по репресијата на неколку претприемачи и угостители кои во знак на протест ги отворија своите продавници во понеделникот, што кулминираше со притворањето. Демонстрантите носат транспаренти на кои пишува „Да работиме“ и „Вратете го ДДВ на 13%“.

Преземено од: https://informer.rs/
Фотографија: Beta


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.