ММС

Објавено на: 02/3/21 9:26 AM

Прв состанок на Кабинетот по воениот пуч во Мјанмар

 Во Мјанмар денеска го одржа првиот состанок новиот Кабинет по преземањето на власта во земјата од Војската, јавува агенцијата Анадолија (АА).

„Состанокот на Советот на министри беше одржан во Претседателската палата со учество на врховниот командант на Вооружените сили и претседател Мин Аунг Хлаинг, заменик-претседателот Мјинт Све и девет членови на Кабинетот, кои се назначени да ги заменат министрите што беа отпуштени вчера“, се соопштува од информациската единица на Војската на Мјанмар.

„Хлаинг на состанокот со министрите разговарал за акцискиот план, како дел од вонредната состојба што ќе трае една година“, се вели во соопштението.

Војската на Мјанмар, официјално позната како Татмадау, прогласи вонредна состојба во понеделникот, неколку часа по приведувањето на де факто лидерката на државата и државна советничка Аунг Сан Су Чу и другите високи членови на владејачката партија Национална лига за демократија (NLD).

„На состанокот на Кабинетот беа разгледани и прашања како што се продолжување на домашното патување и туризам, повторно отворање на храмовите и местата за богослужба, продолжување на активностите на секторот економија во согласност со мерките против Ковид-19, ревитализација на економијата и зголемување на можностите за работа“, се додава во соопштението.

Од партијата Национална лига за демократија соопштија дека Су Чу, таму каде што е задржана, е во добра здравствена состојба, но не се споделени информации за нејзината локација.

По воениот пуч на 1 февруари, околу 24 министри и нивни заменици беа отпуштени вчера, а беа назначени 11 нови министри.

Пучот се случи неколку часа пред да се одржи првата седница на новиот Парламент на земјата по изборите во ноември минатата година, на кои партијата НЛД на Су Чу оствари огромни придобивки. Војската тврди дека пучот бил организиран поради „изборна измама“ во анкетите, што според неа резултирало со доминација на НЛД во Парламентот.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.