ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/2/21 4:14 PM

(ВИДЕО) Навални: Целта на судењето е заплашување на милион Руси

Рускиот опозиционер Алексеј Навални денес оцени дека неговото појавување пред судот претставува обид за „заплашување милиони“ Руси и повторно го обвини претседателот Владимир Путин дека наредил негово труење.

„Најважното нешто на ова судење е да се заплашат огромен број луѓе. Ајде да затвориме еден за да заплашиме милиони“, рече Навални.

Навални (44) денес беше изведен пред судот за кршење на условна казна кога летово беше итно пренесен на лекување во Германија, а му се заканува казна затвор од две и пол години.

Рускиот опозиционер беше уапсен на 17 јануари по враќањето од Германија, каде се опоравуваше пет месеци од труење од неодамнешен нервен агенс, за што го обвини Кремљ. Руските власти ги негираа обвинувањата.

Потсетувајќи дека илјадници демонстранти се уапсени во текот на изминатите два викенда со барање за ослободување, Навални изрази надеж дека се повеќе луѓе ќе сфатат дека „затворањето милиони или стотици илјади луѓе е невозможно“.

„Штом го разберете тоа, и тој момент ќе дојде, нема да можете да ја затворите целата земја“, рече тој.

Навални повторно го обвини рускиот претседател дека наредил неговото труење минатото лето.

„Покажавме и докажавме дека тој се обиде да убие преку ФСБ (Федерална служба за безбедност) и јас не сум неговата единствена жртва. Многумина знаат дека сега, другите ќе дознаат и тоа го тера ова мало суштество во бункерот до лудило“, рече Навални.

Преземено од: https://nova.rs/
Фотографија: EPA-EFE/MOSCOW CITY COURT PRESS SERVICE HANDOUT


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7