ММС

Објавено на: 02/2/21 11:00 PM

Што сака? Ми го уништи бракот, сега ми ја украде мачката! Бугарската пејачка Марија на мака со девојката на бившиот соруг

Бугарската пејачка Марија Гранчарова не може да си дијде на себе од она што и се случи неодамна. Мачката за која се грижела со години и е украдена, а приказната е повеќе од апсурдна.

“Моето маче исчезна во понеделникот вечерта. Тоа е добричко и оди кај сите, со сини очи и малку кривогледо. Ве молам, помогнете ако го видовте и пишете ми! Се вика Мани “, напишала шармантната пејачка на својот профил на социјалните мрежи на 23 јануари.

Една недела подоцна, приказната имала среќен крај, но она што пејачката го опишува за исчезнувањето на нејзиното милениче е повеќе од апсурдно и на моменти е прилично грдо.

“Има такви жени. Тие сакаат сè што е туѓо, мажи, животни, важно е да бидат туѓи. Дозволете ми да започнам со раскажување приказна што е и апсурдна и крајно грда, дури ми беше тешко да најдам зборови со кои да ја опишам без да им дадам предност на негативните емоции што сè уште не можам да ги истресам. Добрата вест драги пријатели е што ја најдов мојата омилена мачка Мани и таа е веќе дома. Ви благодарам од дното на моето срце на сите неверојатни луѓе кои помогнаа ова да се случи и јас сум им исклучително благодарна!

Се сомневав во еден човек откако мачето не се врати на 18 јануари. Понекогаш е добро да се водиме од нашето шесто сетило. Се покажа дека не сум погрешила во сомнежите. Станува збор за Милена Георгиева. Веројатно за повеќето од вас  не значи ништо тоа име, но за мене ова е жената која помогна мојот долгогодишен брак да се распадне апсолутно наменски и себично.

Таа го искористи тоа што мачето го познава мојот син и често навечер одеше во дворот на куќата во која син ми живее со неговиот татко (таа е оддалечена 50 метри од мојата) и под изговор дека не сум се грижела добро за животното, одлучила да ми го одземе без мое знаење и согласност.

Го однела на ветеринар за да биде кастрирано, вакцинирано, чипирано и да ги направи потребните тестови со цел да го посвои надвор од Бугарија. Им кажала на ветеринарите дека мачето е бездомник и сака да го спаси. Според нејзината логика, бидејќи јас не сум го направила тоа, не сум се грижела добро за Мани. Сепак, Георгиева воопшто не е свесна дека ова маче дојде кај нас во многу лошо здравје пред скоро три години и благодарение на мојата упорност и на мојот ветеринар Јавор Георгиев успеавме да го спасиме и да му дозволиме да живее нормален живот, како составен дел од моето семејство.

Причината поради која се воздржував од кастрирање и вакцинирање на Мани беше по проценка на ветеринарот, бидејќи  претставуваат големи ризици поради нестабилната состојба на мачето, беше долго време со гастроинтестинални проблеми, алергии на храна и мала тежина .

Поради силниот стрес да се оддели од мене и мојот дом, Мани дури престанало да мокри, што доведе до дополнителни проблеми за неговото здравје. Во неделата, на 24 јануари, добив порака од пријатна жена која тврдеше дека ме препознала од мојот оглас на Фејсбук, ми испрати слика од Мани и веднаш отидов во  ветеринарната станица.

Буквално почна акција меѓу мене, ветеринарите, Георгиева и мојот поранешен сопруг. Не сакам да ги обвинувам лекарите, тие ја завршија својата работа и беа доведени во заблуда дека животното нема сопственик. Прашањето е дека морав да одам таму за да поднесам жалба до окружниот суд и да започнам истрага. Ситуацијата се покажа како особено комплицирана, бидејќи иако имам документи, фотографии и помош од д-р Јавор Георгиев, по чипирањето, на мачето му биле издадени документи со дотичната сопственичка Милена Георгиева. Таа дала половина од сумата за лекарските интервенции, па останува прашањето кој ќе го плати остатокот.

По два дена маки и вознемиреност, приказната ескалира,  дури и мојот егоцентричен поранешен сопруг и неговата „девојка“ рекоа дека за да си го вратам сопственото животно, треба да платам за ветеринарни услуги,  и д аја повлечам жалбата, затоа што не им требало мачето (колку „благородно“ звучеше од луѓе наводно водени од чисти мисли).

Релевантните органи, врз основа на доказите што ги доставив, проценија дека мачето е мое, но за да го земам од ординација Мани, ја платив преостанатата сума и си го земав. Значи, заклучокот од целата оваа грда приказна е што ја открив. И бидејќи само еден е тој што суди, би ја советувала Милена Георгиева да не прави повеќе непосакувано „добро“, бидејќи таа станува насилник ви туѓ живот. По оваа нездрава постапка, колку можат да бидат искрени мотивите на личност како Милена Георгиева, која не чува ниту домашно милениче во својот дом?

Да се ​​биде донатор или волонтер за спасување животни, потребно е благородно срце и љубов кон животните. Резултатот, за жал, е исклучително стресно животно кое не престанало да страда по својата сопственичка, заклучено во кафез 9 дена. Дали вредеше заради нечисти мисли, со цел да се повредиш некоја личност, да се повреди невино животно? , пишува потресено бринетата

Извор: blitz.bg

Фото: elle.bg/blitz.bg


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.