ММС

Објавено на: 02/1/21 4:01 PM

Горили од зоолошката градина во Сан Диего се опоравуваат од Ковид 19

Група горили во паркот Сафари во зоолошката градина во Сан Диего се опоравува од епидемијата на „Ковид 19“, која зафати неколку од осумте горили, објави зоолошката градина.

Горилата почнале да се чувствуваат лошо на 6 јануари, кога двајцата почнале да кашлаат, се вели во соопштението од зоолошката градина.

Тестот за измет направен на 11 јануари покажа дека непознат број горили се заразени со вирусот што предизвикува ковид 19, а најверојатно го добиле од работник во парк кој немал никакви симптоми.

Видот што го заразиле  е нов, многу заразен вид на коронавирус, неодамна идентификуван во Калифорнија, велат од зоолошката градина.

По дијагнозата, горилите биле ставени во карантин заедно во паркот, пишува Ројтерс.

На најстарото, 48-годишно горило Винстон, му биле дијагностицирани пневмонија и срцеви заболувања, објави градината, пренесува Хина.

Тој беше третиран со лекови за срце, антибиотици и терапија со антитела против ковид 19 од залиха што не е одобрена за употреба кај луѓе.

„Ветеринарниот тим кој го лекуваше Винстон верува дека антителата може да придонеле за неговата способност да го надмине вирусот“, беше речено од зоолошката градина.

Зоолошката градина исто така планира да користи верзија на вакцината ковид 19, која не е наменета за луѓето за заштита на животните во зоолошката градина во Сан Диего и паркот сафари во зоолошката градина во истиот град.

Еден член на персоналот за кој се верува дека ги заразил животните носел заштитна опрема и ги следел безбедносните протоколи против ковид 19.

Преземено од: https://www.b92.net/
Фотографија: AFP/The San Diego Zoo Global/Ken Bohn/handou/Profimedia

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.