ММС

Објавено на: 02/1/21 11:25 AM

(ФОТО) Љубов на апарати: Баба и дедо се венчаа во ковид центарот по 46 годишна врска

Во универзитетската болница во Ковентри, Филип и Патриша се венчаа по 46 години врска. Планираа да кажат судбоносно „да“ по пандемијата, но ги сменија плановите поради влошувањето на здравјето на Патриша.

Венчавката на Филип (78) и Патриша (88) се случи откако вработената во болницата „Џоана Шекспир“ на Твитер побара помош за наоѓање матичар, а заедно со другите вработени во болницата присуствуваше на церемонијата и беше еден од сведоците со нејзините колеги.

Еден од лекарите за Гардијан изјави дека парот планира да каже судбоносно „да“ по завршувањето на пандемијата, но плановите се променија поради влошувањето на здравјето на Патриша.

Phillip and Patricia’s story began more than four decades ago on the set of a pantomime they were both working on.

And…

Posted by UHCW University Hospitals Coventry and Warwickshire on Friday, January 29, 2021

Портпарол на NHS објасни: “Можеби не беше свадбата што ја замислија, но нашите вработени се обидоа да ја направат церемонијата искуство што никогаш нема да го заборават. Ние ја” украсивме “болничката соба, позајмивме прстени, донесовме медицински персонал, но основата на сето тоа е всушност нивната безвременска љубов. Ние сигурно нема да го заборавиме ова попладне во нашата болница “.

„Ова е шокантно потсетување дека ниту црковен хор, ниту букети не се посебни за венчавка, тоа е потсетник за трајната врска помеѓу две лица“. Сите вработени во Универзитетската болница Ковентри и Ворвикшир им посакаа среќа на Филип и Патриша, а„Џоана Шекспир“ на Твитер напиша дека е „многу среќна што учествувала во организацијата“.

Откако веста ја пренесоа голем број британски медиуми и NHS објави фотографии од венчавката на Фејсбук, илјадници граѓани му честитаа на парот.

Преземено од: https://www.24sata.hr
Фотографија: UHCW University Hospitals Coventry and Warwickshire/facebook


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.