ММС

Објавено на: 02/1/21 11:20 AM

Грчките власти на итен состанок по брзото ширење на новите соеви на корона вирусот

Претпладнето се одржува состанок во грчката влада за оперативниот план за подготовка на Националниот здравствен систем пред очекуваниот трет бран на пандемија. Во регионот на Солун откриени се случаи на мутација на јужноафриканскиот коронавирус.

Најавено е дека здравствените власти ќе извршат широки проверки во Солун за да откријат други случаи од потврдените 170 на британскиот мутиран сој.

Професорот Никос Сипсас, член на Комитетот за инфективни болести на Министерството за здравство, зборувајќи за ТВ Скај, се осврна на мутациите на коронавирусот во нашата земја и отворањето на средните училишта.

-За жал, влегуваме во ерата на мутации на вирусите кои се со тенденција да мутираат за подобро да се прилагодат и да станат позаразни. Во моментов има три мутации кои се позаразни. Тоа се британскиот, африканскиот и бразилскиот “, рече тој, истакнувајќи дека мутацијата е насекаде, од Крит до Северна Грција.

На прашањето дали овие мутации се опасни, осврнувајќи се на британскиот и јужноафриканскиот сој, тој рече дека постојат силни докази, иако не е целосно докажано, како што истакна, дека оваа мутација е позаразна и кога се случува е комбинирана со поголема смртност.

Во врска со ефективноста на вакцините против овие мутации, тој рече дека „за жал, особено за јужноафриканската мутација, постојат силни индикации дека вакцините се помалку ефикасни.“

Како што објасни, тие го знаат ова од две големи клинички студии на терен, Џонсон и Новамакс во Јужна Африка и многу јасно покажаа дека вакцината е многу помалку ефикасна.

Се враќаме во ерата на Вухан

Во врска со тоа дали постои случај некој што веќе бил заразен со нормален коронавирус да биде повторно инфициран со некоја од овие мутации, тој изјави дека за жал, постои можност вирусот да биде отпорен на претходно стекнатиот имунитет. Значи, во овој случај тоа е како да имате нов вирус во Грција. Се враќаме во ерата на Вухан. Тоа е, имаме нов вирус за кој немаме имунитет и кој брзо се шири кај популацијата.

Британската мутација засега е 30% позаразна, но доколку порасне на 50%, тогаш треба да очекуваме од февруари нагло зголемување на епидемијата.

Од друга страна, професорот по микробиологија Алкивиадис Ватопулос, ја изрази загриженоста на научниците за мутациите на коронавирусите, а особено за јужноафриканската, која беше пронајдена во Солун.

-Мутациите лесно се пренесуваат и врвот на ледениот брег што обично постои, а не гледаме. Колку повеќе циркулира вирусот, толку повеќе превентивни мерки се несоодветни и колку подолго се одложува вакцинацијата, толку се поголеми шансите да се појават мутации кои се и отпорни и побрзо се шират. Ова е битка на вирусот против луѓето “, истакна Ватопулос, наведувајќи дека сè уште нема доволно докази за специфична мутација на коронавирусот.

 

Катимерини

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.