ММС

Објавено на: 02/1/21 11:04 AM

Европа: Во Франција критично, во Грција отворени се средните училишта

Бројот на пациенти третирани во француските болници достигна врв во претходните девет недели -27.613, во време кога земјата се затвора за скоро сите патувања во скоро сите земји надвор од Европската унија.

Овој број го достигна нивото што последен пат беше видено на 1 декември.

Франција, која вчера забележа 195 смртни случаи, вчера регистрираше 19.235 заразени со ковид, а бројот на лица на интензивна нега е поголем за 45 и изнесува 3.158.

Шансите за избегнување на третата блокада во Франција се мали, но владата ќе стори се што може за да се избегне тоа, изјави денеска владиниот портпарол Габриел Атал.

Тој за радиото Франсинфо изјави дека е охрабрувачки што минатата недела има пад на бројот на нови инфекции, објави Ројтерс.

Франција е шеста земја во светот според бројот на заразени со ковид, со скоро 3,2 милиони заразени, покажуваат податоците на страницата worldometers.info.

Грција: Средните училишта повторно се отворија

Училиштата во Грција се затворени веќе неколку недели поради пандемијата на коронарните вируси, односно ограничувачките мерки воведени од владата, но сега е донесена одлука на највисоко ниво за отворање на средни училишта.

Грчката влада одлучи да отвори училишта на предлог на здравствени експерти, објави агенцијата АНА.

Средношколците ќе мора да носат маски, и во затворени простории и на отворено, редовно да ги мијат рацете и да ги проветруваат просториите.

Бугарија: 130 новозаразени, уште 17 починаа

Во изминатите 24 часа, во Бугарија се потврдени нови 130 случаи на коронавирус од 1.962 тестирани примероци, а вкупниот број на потврдени случаи од почетокот на пандемијата достигна 218.748, објавено е денес на официјалната веб-страница coronavirus.bg.

Стапката на позитивност е 6,63 проценти, пренесува БТА.

Во моментов, активни се 22.651 случај на инфекција, а хоспитализирани се 2.886 пациенти, од кои 264 се на интензивна нега.

Уште 17 пациенти со ковид  починаа, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата е 9.045.

Од денес, ригорозните мерки се ублажени во Италија

Во Италија, 237 лица починаа од инфекција со Ковид 19, а 11.250 беа ново заразени, пренесува денес агенцијата Анса, додавајќи дека ова е прв пат во последните неколку месеци од почетокот на вториот бран на пандемијата, толку мали дневни податоци на епидемијата се евидентирани.

Од денес, во повеќето делови на Италија, антивирусните мерки се ублажени, освен во четири региони каде што нивото на инфекција е сè уште високо, додека другите се селат во таканаречената „жолта зона“.

Тоа значи отворени барови, ресторани, продавници, музеи и за време на викендот, за прв пат по два месеци, ќе бидат отворени трговски центри. Сепак, основните мерки за заштита остануваат во сила, како и забраната за меѓурегионален сообраќај.

Но, дури вчера, ден пред да стапат во сила мерките за ублажување на забраните, имаше огромна гужва на плоштадите, улиците и собирите на луѓе во градовите низ цела Италија.

Министерот за здравство, Роберто Сперанца, предупреди дека „вирусот е сè уште присутен, дека опасноста не е мината и дека ублажувањето на антиканцерогените мерки не значи ослободување на сите и на сè“.

Владиниот комесар за вонредни ситуации Доменико Аркури исто така ги повика граѓаните да бидат внимателни во телевизиска програма.

Во Русија вчера, 17.648 нови случаи на ковид-19

Русија минатиот ден објави 17.648 нови случаи „ковид-19“, што е најмал дневен број од 28 октомври.

Со што вкупниот број на пациенти достигна 3.868.087, соопшти денеска рускиот кризен штаб за Ковид-19.

Вчера од болницата се отпуштени 18.169 пациенти со дијагноза на коронавирус, а седми ден по ред има повеќе закрепнати отколку нови случаи, објави рускиот кризен штаб.

Вкупниот број на опоравени достигна 3.318.173. така стапката на опоравување од оваа болест надмина 85 проценти од сите пациенти, според руските власти, пренесува ТАС С.

Бројот на смртни случаи од последиците на ковид-19 во Русија се зголеми минатиот ден за 437, вкупно 73.619 смртни случаи, но стапката на смртност сè уште е на 1,9 проценти, според кризниот штаб.

Преземено од: http://www.rtv.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.