ММС

Објавено на: 02/1/21 10:32 AM

Кучиња си ги спасиле газдите затрупани од лавина во Швајцарија

Две лица затрупани од лавина во Швајцарија беа спасени, откако нивните кучиња долго и вознемирено, со што го привлекле вниманието на планинарите што поминале во близина и успеале да ги извлечат луѓето.

Лавината двајцата ги затрупала додека пешачеле во југозападна Швајцарија во близина на италијанската граница, а западно од Сент Мориц.

„Кучињата не билре затрупани од лавината, па успеале успеаја да го привлечат вниманието на планинарите со упорното силно лаење. Планинарите се движеле низ истата долина, но не ја видел лавината”, соопштиле од службата за брза медицинска помош.

По 20-минутното лаење, групата планинари веќе биле на местото на несреќата и ги забележале дланките на едниот затрупан личност, а другиот човек бил целосно затрупан. Двајцата се здобиле со полесни повреди и лесна хипотермија, па биле пренесени во болница со хеликоптер, пренесува РТС.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.