ММС

Објавено на: 02/1/21 8:56 AM

Државен удар во Мјанмар, претседателот уапсен, војската ја презеде власта

Војската во Мјанмар (поранешна Бурма) изврши државен удар против Владата на Аунг Сан Су Ќи, која е уапсена, исто како и претседателот на државата, на денот кога пратениците требаше да се вратат во парламентот, првпат по изборите што се одржаа во ноември, а кои војската ги смета за нерегуларни, јавуваат агенциите.

Рано утрово, војската ја упаси Аунг Сан Су Ќи, како и претседателот Вин Минта, потврди портпарол на Националната лига за демократија, партијата која победи на изборите, но тензиите се зголемија минатата недела.

Националната лига за демократија (НЛД,) чиј лидер е Аунг Сан Су Ќи, која веќе беше на власт, освои 83 отсто од 476 места во Парламентот, но војската тврди дека открила десет милиони случаи на измами и побара од изборната комисија да ги провери изборните листи поради.

Од светот стигнуваат првичните осуди за пучот. Генералниот секретар на ОН, Гутереш, го оцени како сериозен удар врз демократијата.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.