ММС

Објавено на: 02/1/21 8:26 AM

Во Маврово 20 литри дожд, на Шапка половина метар снег

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврнал во Маврово, Битола и во Охрид, по околу 20 литри на метар кавратен. Во Скопје наврнале седум литри, а најмалку дожд имало во Демир Капија само еден литар.

УХМР информира дека најмногу снег, пак, има на Попова Шапка, каде што снежната покривка е 51 сантиметар.

Најстудено утрово е во Маврвово нула степени, а најтопло во Гевгелија и Дојран со осум степени. Во Скопје се измерени два степена.

Во текот на ноќта беше облачно со врнежи од дожд, а утрово врнежите се престанати и преовладува умерено до значително облачно време. Дува слаб ветер претежно од јужен правец.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.