ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/19/18 3:41 PM

Владата бескомпромисна за барањето за амнестија, разговорите со опозицијата продолжуваат

Му даваме шанса на дијалогот, компромиси нема за стратешките цели на Република Македонија, амнестија нема – изјави премиерот, Зоран Заев по денешната лидерска средба во Клубот на пратеници. Тој истакна дека со останатите тројца партиски лидери разговарале за повеќе суштински прашања поврзани со претстојниот референдум, но и со претстојниот избор на Државната изборна комисија.

„Тоа што сакам да го кажам, а истовремено уште една да потсетам, е дека стратешки цели на нашата Република Македонија, и на сите парламентарни партии во Собранието на Република Македонија, се полноправното членство на Република Македонија во Европската унија и НАТО. Компромиси нема за стратешките цели на Република Македонија. Амнестија, директна или индиректна нема. Ќе му дадеме шанса на дијалогот и на разговорот сè додека тоа е возможно. Секако, при тоа Парламентот продолжува да работи, и разгледувањето на измените и дополнувањата на изборниот законик, продолжува во комисиите на Парламентот. Напоменувам, очекувам на лидерска средба да се договори и имплементацијата на ДИК“, додаде Заев.

Тој најави дека разговорите со опозицијата ќе продолжат најверојатно во недела навечер или во понеделник наутро.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1