ММС

Објавено на: 01/25/21 6:02 PM

Прва фотографија на новиот сој коронавирус

Научниците од Векторскиот центар во Сибир првпат го фотографираа новиот сој коронавирус. Примерокот бил изолиран од пациент во декември лани, соопшти руската служба за фитосанитарен надзор “Роспотребнадзор.ру”, пренесува српски „Телеграф“.

Снимката била добиена со помош на електронски микроскоп, со зголемување од 100.000 пати, а на сликите е видлива кружна вирусна честичк, со дијаметар од 96 нанометри.

Новиот сој на коронавирус вече е регистриран во шеесетин земји, а доминантен е во Велика Британија.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.