ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/24/21 8:48 PM

Новиот британски сој на корона вирусот во Србија го донела девојка од Нови Сад

Британскиот вид на корона вирусот е откриен кај жена од Нови Сад, која пристигнала од Лондон, а за која е направен PCR-тест на крајот на декември.

– Ова е примерок на пациент од Нови Сад, чиј тест за PCR за Ковид-19 беше извршен на крајот на декември во Торлак. Според критериумите на студијата во која секвенционирањето на вирусите на SARS-COV-2 на Институтот за микробиологија на Медицинскиот факултет во Белград и на Ветеринарно-специјалистичкиот институт „Краљево“, овој примерок е избран и докажано е присуство на британскиот вид – вели професор д-р Александра Кнежевиќ од Медицински факултет во Белград, кој е еден од главните истражувачи во студијата за молекуларна карактеризација на вирусот SARS-COV 2 во Србија.

Таа додаде дека подетални податоци се дел од епидемиолошкиот надзор што може да се добие од надлежниот Институт за јавно здравје.

Преземено од: https://www.srbijadanas.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1