ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/19/21 6:51 PM

Tестирани 2.327, новозаразени 400, од Ковид-19 во последните 24 часа починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-198, Куманово-28, Тетово-16, Прилеп-14, Гостивар-9, Штип-8, Битола-7, Велес-14, Охрид-12, Струмица-7, Кавадарци-19, Струга-7, Кочани-5, Кичево-8, Гевгелија-1, Неготино-2, Дебар-10, Ресен-4, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Берово-3, Делчево-8, Пробиштип-6, Македонски Брод-2, Крушево-2, Македонска Каменица-1, Демир Капија-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 206 оздравени пациенти од: Скопје-146, Куманово-4, Тетово-3, Прилеп-1, Гостивар-5, Штип-2, Битола-4, Велес-3, Струмица-2, Кавадарци-1, Кочани-12, Кичево-2, Гевгелија-1, Дебар-1, Радовиш-13, Делчево-1, Пробиштип-3, Македонска Каменица-2.

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (82, 63, 75, 74 и 53г.), еден пациент од Битола (66г), од Струмица (70г.), Кавадрци (55г), еден пациент од Струга (77г), еден од Кочани (71г) и еден од Пехчево (71г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89392, бројката на оздравени пациенти е 73983, на починати е 2726, а бројот на активни случаи изнесува 12683. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 38809, активни 7352
 • Куманово 5046, активни 479
 • Тетово 4973, активни 481
 • Прилеп 4482, активни 315
 • Гостивар 3542, активни 336
 • Штип 3443, активни 178
 • Битола 3174, активни 256
 • Велес 2970, активни 346
 • Охрид 2664, активни 367
 • Струмица 2479, активни 389
 • Кавадарци 2408, активни 412
 • Струга 2148, активни 171
 • Кочани 1702, активни 130
 • Кичево 1670, активни 158
 • Свети Николе 1060, активни 52
 • Гевгелија 954, активни 130
 • Неготино 944, активни 175
 • Дебар 724, активни 127
 • Ресен 712, активни 116
 • Крива Паланка 705, активни 92
 • Радовиш 676, активни 64
 • Берово 567, активни 60
 • Делчево 538, активни 155
 • Пробиштип 482, активни 33
 • Виница 476, активни 44
 • Валандово 325, активни 29
 • Демир Хисар 241, активни 13
 • Македонски Брод 239, активни 17
 • Богданци 214, активни 38
 • Кратово 209, активни 16
 • Крушево 192, активни 34
 • Македонска Каменица 189, активни 47
 • Демир Капија 179, активни 38
 • Пехчево 175, активни 25
 • Дојран 81, активни 8

Направените 2327 теста се преку: ИЈЗ-455, ЦЈЗ Скопје-38,  Авицена-235, Биотек-290, МАНУ -139,  Жан Митрев (Филип Втори)-100, Систина со PCR метода -189, лабораторија Лаор –90, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-57, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-33, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -642, УК Пулмологија со алергологија –6, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 434.568 тестирања на Ковид -19.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7