ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/14/21 3:54 PM

Се огласи Ана Винтур, откако насловната на „Вог“со потпретседателката на САД предизвика бура реации

Откако на насловната страница на февруарскиот број на списанието „Вог“, на кое беше избрана потпретседателката на САД, Камала Харис, која предизвика бура, се огласи и главната уредничка на списанието, Ана Винтур.

56-годишниот Харис беше прикажана на насловната во јакна, темни панталони и „конверс“ патики, па затоа некои ја критикуваа фотографијата како „навредлива“ и „лошо претставување на жените со обоена кожа кои се на власт“. Тие исто така го критикуваа списанието поради обелување на лицето на потпретседателката на САД.

Винтур (71) во вторникот даде изјава во Њујорк Тајмс, велејќи дека „Вог“, „ги слушнал и разбрал критиките“ и дека „апсолутно не е намерата да ја намалат на кој било начин важноста на неверојатната победа на потпретседателот“.

Втората фотографија беше искористена за дигиталната обвивка на „Вог“, на која Харис е во светло син комплет.

Некои на социјалните мрежи шпекулираа дека тимот на Камала Харис можеби верувала дека истата фотографија ќе се најде и на насловната страница на печатеното издание, но Винтур истакна дека нема формален договор за избор на насловната страница.

– Кога двете слики пристигнаа во „Вог“, сите чувствувавме многу, многу силно дека помалку формалниот портрет на потпретседателот навистина го одразува моментот во кој живееме – рече Ана Винтур, пренесува Page Six.

Винтур додаде дека „сите почувствуваа дека го рефлектираат овој трагичен момент во светската историја, со многу помалку формална слика“.

– Нешто што беше многу, многу достапно и достапно и реално, навистина ја рефлектираше кампањата Бајден-Харис и сè што тие се обидуваат да направат и што, сигурна сум, дека ќе го постигнат – додаде Винтур.

Преземно од: https://www.telegraf.rs/

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1