ММС

Објавено на: 01/14/21 2:14 PM

Германија викендов ќе бира наследник на Ангела Меркел

Владејачката германска Христијанско-демократска унија (ЦДУ) избира нов лидер за викендот. Армин Лашет (59),  Фридрих Мерц (65) и Норберт Ретген (55) се борат за позицијата шеф на оваа најсилна партија и можен наследник на Ангела Меркел, која ја водеше Германија 16 години како канцелар.

Станува збор за тројца мажи, тројца адвокати, тројца католици, тројца политичари кои доаѓаат од германската провинција Северна Рајна-Вестфалија. На изборите за Бундестагот во октомври 1994 година, сите тројца станаа членови на германскиот парламент – во исто време, но не заедно, пишува Дојче веле.

Ретген имал 29 години, Лашет 33, Мерц нешто помалку од 39. Сите тројца студирале во Бон, но секој во различно време. Мерц беше во Европскиот парламент од 1989 до 1994 година и оттаму, како парламентарец, ги донесе своите први искуства со него.

Лашет, Мерц и Ретген започнаа како пратеници од задните редови во пленумот. Но, тоа наскоро се смени. Старите членови на Бундестагот се сеќаваат како првите говори на тројцата привлекоа големо внимание. Тие не само што ги читаа подготвените говори, туку беа сигурни во себе и во она што го зборуваа, дозволувајќи спонтани прашања.

Зад сцената на Бундестагот, помладиот Лачет и Ретген и малку постариот Мерц се движеа во различни насоки. Ниту еден од тројцата немаше шанса да направи кариера во Парламентарниот клуб, чија работа во последните неколку години од владеењето на Хелмут Кол беше обележана со стагнација. Сепак, двајцата „Рајнци“ бргу започнаа модерен курс со истомисленици.

Започна рунда разговори меѓу „реформистите“ кои сакаа да го сменат законот за државјанство, гнев на старите, претежно конзервативни членови на Бундестагот, и започнаа политичките флертувања меѓу тогашните млади пратеници на ЦДУ и политичкото раководство на Зелените, вклучувајќи ги Лашет и Ретген.

Како прво, еден човек, Питер Хинце, кој беше избран во Бундестагот во 1990 година, ги вмрежи Лажет и Ретген во т.н. „Група на млади“ во рамките на Парламентарниот клуб ЦДУ / ЦСУ. Групата беше лојална на канцеларката, но сепак до некаде револуционерна за време на повремените вечери со Хелмут Кол на кои се водеа долги дискусии. Тие порано продолжуваа за време на патувања во странство – кога луѓето одеа на приеми кај Бил Клинтон во Белата куќа или во посета на Кремљ.

Мерц никогаш не бил следбеник на Питер Хинс. Оваа сабота, за време на изборите за нов шеф на ЦДУ, поранешните колеги Мерц, Лашет и Ретген влегуваат во борба за наследник на канцеларката Ангела Меркел.

Преземено од: https://www.telegraf.rs

 

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.