ММС

Објавено на: 01/14/21 1:29 PM

Русите во паника поради „Балкански монструм“

Екстремно студените зими во Русија не се ништо ново, но ниту најстарите жители не паметат толку силна снежна бура, снег и мраз што падна во неколку руски региони, пренесуваат руските медиуми.

„Балканското чудовиште“ вчера прелета и низ Москва, бидејќи локалните медиуми повикаа силен циклон со обилни врнежи од дожд, кој го доби своето име затоа што навистина пристигна од Балканот.

Патиштата се снежни, видливоста е значително намалена, а според прогнозите на метеоролозите, количината на снег што се очекува да падне за седум дена се очекува во следните неколку часа.

Ситуацијата е слично тешка и во регионите Воронеж и Ростов. Во Владивосток, на Далечниот исток на Русија, снегот не престанува да паѓа со денови, па сообраќајот е во целосен колапс.

И на северот на земјата, на Урал и во Сибир, сè е опкружено со снег и мраз. Во Јакутија се измерени -50 степени Целзиусови, поради што учениците не одат на училиште, но имаат часови преку Интернет.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/
Фотографија: Tanjug/AP


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.