ММС

Објавено на: 01/14/21 12:38 PM

Намалувањето на новозаразени се должи на почитување на мерките, но може да очекуваме мини пик, рече Филипче

Намалувањето на бројот на ново заразени дел се должи на почитување на мерките, смета министерот за здравство Венко Филипче. Со неработата на угостителските објекти, нема масовни групирања тоа е една од главните работи со кои се намалува ризикот од трансмисија на вирусот, смета тој.

„Има една епидемиолошка претпоставка со која неколкукратно се запазени и повеќе луѓе кои се детектираат во текот на едно деноноќие и тие луѓе се асимптоматски. И тоа не само кај нас туку и во сите земји, и тоа може да е од тие епидемиолошки правила кои сега се случија. Само следниот период кој доаѓа ќе може да точно и јасно да ни укаже на тоа. Нашите капацитети се спремни да примат пациенти и понатаму, значајно се испразнети болниците и на Инфективната клиника без модуларната, во самата клиника веќе има слободни болнички легла“, рече Филипче и најави дека од следната недела целосно во функција ќе почнат да се враќаат дел од интерните клиники, доколку работата во тој дел се нормализира, меѓутоа може да очекуваме и мини пик.

Тој денеска пред Институтот за судска медицина истакна дека од 12 обдуцирани случаи , кај шест обдуцирани поради болест Ковид 19 со значајни промени од наодот на обдукција на повеќе органски системи, останатите 6 се целосно асимптоматски починати од друга причина, а е најден вирусот во брисот од трахеата.

Г.Д


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.