ММС

Објавено на: 01/14/21 12:28 PM

Имунитетот на Ковид 19 трае најмалку 5 месеци, а луѓето со антитела можат да бидат потенцијални „преносители“

Загрижува фактот што луѓето со антитела можат да бидат потенцијални „носители“ по одредено време.

Луѓето кои биле заразени со корона вирусот, најверојатно ќе имаат имунитет најмалку пет месеци, но постојат докази дека луѓето со антитела можат да имаат поширок вирус, покажува најновата студија на британски научници.

Студија објавена од англиски научници за јавно здравје (PHE) покажа дека ваквите инфекции се многу ретки, пренесува Ројтерс.

Сепак, експертите предупредуваат дека луѓето кои се заразиле со вирусот во првиот бран на почетокот на 2020 година, можат повторно да се заразат.

– Знаеме дека оние кои претрпеле инфекција имаат антитела и дека се заштитени од повторна инфекција, но не знаеме во целост колку ќе трае таа заштита. Постои ризик дека повторно ќе се заразат, но дека нема да развијат тешка форма на болест, но исто така и дека ќе ја пренесат на други – рече Сузан Хопкинс, постар советник во PHE, која е исто така коавтор на студијата.
Истражувањето е спроведено од јуни на десетици луѓе кои се заразиле со вирусот корона.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.