ММС

Објавено на: 01/13/21 4:19 PM

СЗО: Британскиот сој на корона вирусот присутен во 50 земји

Бројот на земји и територии каде е регистриран коронавирусниот потег од Велика Британија достигна 50, додека јужноафриканската варијанта е пронајдена во 20 земји, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Бројот на земји и територии во кои е регистриран сојот на коронавирус од Велика Британија достигна 50, додека јужноафриканската варијанта е пронајдена во 20 земји, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Третата мутација на вирусот, чие откривање го објавија јапонските власти во неделата, може да влијае на имунолошкиот одговор и треба дополнително да се изучува, додава СЗО, која споменува „вознемирувачка варијанта“ во неделниот билтен.

„Колку повеќе се шири вирусот САРС-CoV-2, толку е поголем потенцијалот за мутација“, рече СЗО, истакнувајќи дека „високото ниво на инфекција значи дека треба да се очекуваат повеќе варијанти“.

СЗО прецизира дека британската варијанта на коронавирус е пронајдена во 50 земји, територии и области и дека варијантата идентификувана во Јужна Африка 501Y.V2 е пронајдена во 20 земји.

„Иако се чини дека оваа нова варијанта не предизвикува потешка форма на болеста, ненадејното зголемување на бројот на случаи изврши притисок врз здравствениот систем“, соопшти СЗО.

Опсегот на географското ширење на двете варијанти е веројатно многу поголем, проценува СЗО.

Преземено од: https://insajder.net/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.