ММС

Објавено на: 01/13/21 7:01 AM

Време: Денеска променливо облачно, од попладне дожд и снег

Променливо облачно, од пладневните часови од запад ќе се прошират врнежи кои на пониските места ќе бидат од дожд и ќе преминуваат во снег, e прогнозата на УХМР за денеска. На планините и на повисоките места врнежите ќе бидат од снег. Преку ноќта врнежите ќе престануваат. Најниската утринска температура до -3, највисоката дневна до +11.

Поради продор на студена воздушна маса од север од денеска попладне и утре, четврток, ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег и позастапени ќе бидат во западните делови каде ќе се создаде тенка снежна покривка некаде и на пониските места. В петок и за време на викендот ќе биде суво и многу студено, а температурата во поголем дел од земјава преку целиот ден ќе се задржи под нулата. Во следниве денови ќе дува умерен до повремено засилен ветер од северен правец.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.