ММС

Објавено на: 01/12/21 3:38 PM

Грција предлага ЕУ да воведе „вакцинален пасош“

На телеконференцијата на лидерите на Европската Унија, закажана за идниот четврток, се очекува да се разгледува предлогот на Грција за вовоедување на тнр. „сертификат за вакцинација“. Ова е предлог на Грција, со цел олеснување на слободното движење на патниците. „Сертификатот за вакцинација“, во исто време, нема да биде услов за патување, туку само ќе ја врати слободата на движење во границите на Унијата, предлага грчкиот премир Кирјакос Мицотакис.
Во писмото до претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, Мицотакис ја истакнува „итната потреба предлогот да биде усвоен од ЕУ“, преку заедничко усогласување од сите земји членки преку унифициран сертификат за вакцинација. Во прилог на писмото, грчкиот премиер испраќа и нацрт изглед на сертификатот. Сертификатот, како што предлага, се користи при транспорт со авион, провоз на море и железница.
Мицотакис посочува дека „овој (сертификат за вакцинација) исто така ќе обезбеди поттик да се осигура дека граѓаните се охрабруваат да се вакцинираат“ и наведува дека „ова може да звучи едноставно, но долгото искуство што го имаме за развој на Образецот за заеднички влезни патници (ПЛФ) јасно стави до знаење дека постои итна потреба за високо ниво на мобилизација на ниво на ЕУ за да се придвижат работите напред “.
Тој исто така изрази надеж дека прашањето ќе биде промовирано на меѓународно ниво, што „ќе помогне во враќањето на мобилноста во глобални размери, што е основа и за враќање на економската активност на нивоата на пандемијата“.
На денешниот редовен брифинг во Брисел, овој предлог не беше коментиран, туку само беше најавен состанокот на премиерите земји – членки за идната недела, кога ќе се разгледува и овој предлог.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.