ММС

Објавено на: 01/11/21 11:37 PM

Бајден го предложи Вилијам Брнс за нов директор на ЦИА

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден денес го предложи поранешниот заменик државен секретар Вилијам Брнс како негов кандидат за директор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), јавува Агенција Анадолија (АА).

„Брнс е примерен дипломат со децениско искуство на светската сцена чувајќи ги нашиот народ и нашата земја безбедни и сигурни. Тој го споделува моето длабоко верување дека разузнавањето мора да биде аполитично и дека посветените разузнавачи-професионалци кои ѝ служат на нашата нација заслужуваат наша благодарност и почит“, изјави Бајден.

„Амбасадорот Брнс ќе донесе знаење, расудување и перспективи кои ни се потребни да ги спречиме и да се соочиме со заканите пред да стигнат до нас“, додаде тој.

„Американскиот народ цврсто ќе спие со него како со наш иден директор на ЦИА“, рече тој.

Дипломатот Брнс, служеше во американската служба за надворешни работи 33 години, како и на голем број функции на националната безбедност во пет демократски и републикански администрации.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.