ММС

Објавено на: 01/11/21 1:42 PM

Снегот во Шпанија предизвика целосна блокада: Најголемо невреме во последните 50 години

Главниот град на Шпанија , Мадрид се обидува да се врати во нормален ритам по снежното невреме, незабележано во последните 50 години, кое минатиот викенд го парализираше градот и големите делови на централна Шпанија. Земјата е под влијание на ледени бранови, па затоа е забавена масовната вакцинација против вирусот корона. Поради значителниот пад на температурата и снежните врнежи од над 50 сантиметри во некои урбани средини, властите апелираа до граѓаните да избегнуваат патувања и да останат во своите домови, пренесува Асошиејтед прес, а пренесува Танјуг. Околу 700 патишта во Шпанија се покриени со снег, па властите потсетуваат дека зимските гуми или ланци се неопходни за приближно половина од патната мрежа.

Властите во Мадрид апелираа до граѓаните да остават слободна по една сообраќајна лента во секоја насока за движење на амбуланти, војска, булдожери и машини за чистење снег. Повеќето продавници и продавници во Мадрид денес се затворени, само неколку супермаркети се отворени, а најсигурно превозно средство е метро. Денес авионите слетуваат и полетуваат од аеродромот во Мадрид помалку од вообичаено, но се очекува целосно нормализирање на воздушниот сообраќај. Во регионите Кастилја-ла-Мача, Мадрид и многу други училиштата денес се затворени. Времето однесе најмалку четири животи во Шпанија, а околу 1.500 луѓе беа заробени во своите возила, некои од нив повеќе од 24 часа.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/
Фотографии: Tanjug/AP


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.