ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/9/21 11:38 AM

Данска забрани летови кон земјата

Данска забранува летови на патници кон земјата, објави Министерството за надворешни работи.
Исклучок е направен само за оние граѓаните кои ќе прикажат негативен тест за коронавирус.
Мерката стапува на сила денеска во 17.00 часот и останува на сила до 17 јануари. Таа има за цел да го спречи ширење на мутиран вид на КОВИД-19 од Велика Британија и Јужна Африка.
Предвидено е летовите на патниците до Данска да бидат дозволени само под услов сите патници на бродот да имаат негативен тест за коронавирус извршен 24 часа пред да се качат во авионот. Не е потребен тест за деца под 12-годишна возраст.
Во моментов нема официјални информации за каков вид на тест – станува збор за PCR или антиген.

Bgnews


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1