ММС

Објавено на: 01/8/21 11:08 PM

Симптоми на предозирање и недостаток на витамин Д

Витаминот Д е неопходен во животот на сите. Обично се добива од директна сончева светлина, како и од одредена храна. Честопати некое лице мисли дека овој витамин не е доволен во организмот, но тоа не значи дека не може да биде презаситен. Покрај тоа, ефектите од предозирање со витамин Д можат да бидат многу опасни.

Зошто ви е потребен витамин Д.

Претходно, витаминот Д им беше препишуван на децата за спречување на рахитис и на жени за време на менопаузата за да се спречи остеопорозата. Но, истражувањата покажуваат дека е потребно секој да се заштити од кардиоваскуларни болести, да го намали ризикот од рак и автоимуни болести на тироидната жлезда.

Се покажа дека една од пет жени на возраст под 45 години и секој двајца мажи постари од 50 години имаат потреба од витамин Д. Тоа влијае на производството на инсулин, метаболизмот на калциум-фосфор и е вклучен во регулирање на нивото на гликоза во крвта.

Кој е ризикот од недостаток на витамин Д.

Лекарите го поврзуваат недостатокот на витамин Д со прекумерна тежина. Но, ова не значи дека надополнувањето на нивото на даден елемент во телото ќе го спаси човекот од потребата да следи правилна диета и вежбање. Витаминот Д, исто така, му овозможува на телото да апсорбира калциум, а кога има недостаток, го отстранува калциумот од коските. Ова предизвикува намалена густина на коските. Познато е дека недостаток на компонента може да го влоши расположението, тоа е поврзано со чести фрактури, развој на хипертензија, абдоминална дебелина, слаб имунитет, проблеми со зачнување деца. Се верува дека недостатокот на витамин Д предизвикува предвремено стареење.

Симптоми на предозирање со витамин Д.

На прво место, се појавува несоница, како и раздразливост. Можна болка во мускулите и зглобовите, висок крвен притисок. Повраќање и дехидратацијата се чести. Симптоми на предозирање се јавуваат кога некое лице користи додатоци на витамин во износ поголем од дневната норма. Пациентот мора точно да разбере како да зема лекови со витамин Д за да спречи предозирање. Условите се нарекуваат хиповитаминоза (недостаток на витамин што предизвикува проблеми со коските и мускулите, хормонални нарушувања) и хипервитаминоза (прекумерна употреба на витамин, што исто така предизвикува разни проблеми – намален апетит, жед, интоксикација, запек, зголемен ризик од камен во жолчка и камен во бубрег. )

Затоа, не треба да земате витамин Д неконтролирано. Треба да побарате стручен совет, да ги направите потребните тестови, потоа да ја прилагодите дозата и да го следите строго пропишаниот третман.

Извор и фото: Здраве.то


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.