ММС

Објавено на: 01/8/21 8:12 PM

Рекореден број од 1.325 починати во Велика Британија во еден ден од почетокот на пандемијата

Во Велика Британија е регистриран најголем број починати од Ковид-19 од почетокот на пандемијата – 1.325. Во тој број се влезени и сите кои починл од последици на зараза со коронавирусот во период од 28 дена од позитивниот тест. Бројот на починатие од почетокот на епидемијата достигна до 79.834 и е највисок во Европа.

Британската регулаторна агенција денеска ја одобри вакцината против Ковид-19 на компанијата „Модерна“, но таа ќе биде на располагање неаде напролет.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.