ММС

Објавено на: 01/7/21 12:38 PM

Османи и Дендиас во четврток во Атина ќе потпишат три меморандуми за соработка

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи следниот четврток, на 14 јануари ќе допатува во Атина и ќе оствари средба со неговиот грчки колега Никос Дендиас, соопшти портпаролот на грчкото МНР Александрос Папајоану на денешниот редовен брифинг со новинарите, јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас и Османи предвидено е да потпишат три меморандуми за соработка: едниот ќе биде за соработка со „Enterprise Greece“, другиот за цивилна заштита и третиот е за соработка на дипломатските академии од Министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и Грција.

Папајоану објасни дека станува збор за меморандуми коишто нема да биде потребно да бидат ратификувани во Парламентот.

По потпишувањето на меморандумите ќе следи и прес конференција во грчкото МНР на шефовите на двете дипломатии.

Османи за време на посетата на Атина, ќе има одделна средба и со алтернативниот шеф на грчката дипломатија Милитиадис Варвициотис, кој е надлежен за европски прашања.

фото-миа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.