ММС

Објавено на: 01/7/21 8:25 PM

Лажни полицајци, бавни продавачи, „бесплатни подароци“, крадци кои се „грижат“ за вас-10 најчести туристички измами

Mораме да признаеме дека во моментов живееме во најбезбедно време од туристички измами со оглед на тоа што воопшто нема патување. Измамниците исто така останаа без работа за време на коронавирусот!

Некои можеби некој и ќе заборави  дека има и такви кои секогаш ќе бидат среќни да го искористат фактот дека гостите во нивната земја се изгубени, не го познаваат добро теренот, збунети се од парите и вредноста на тоа што сакаат да го купат.

Не сакаме да ја „убиеме“ романтиката за идните патувања, но добро е да се направи нешто преветивно , подобро да се подготвиме отколку да се „изгориме“ кога ќе заминеме на омиленото патување. Затоа, еве неколку работи за кои треба да внимавате, пишува порталот „Комплетен куфер“.

Бесплатни подароци за 5 евра, одлични за одвлекување внимание 

Во некои држави, ќе наидете на насмеани локални жители кои ќе ви дадат роза на сред улица со комплимент или добредојде. Но се е привидно, на крај излегува  дека бесплатниот подарок сепак чини пари.

Особено тие сакаат да го прават тоа вљубените парови. Откако ќе и подарат роза на девојката, ќе се обидат тоа да му го наплатат на нејзиното момче, знаејќи дека тој нема да сака пред девојката  да изгледа скржаво ако одбие. Овен ружа, може да се понудат  нараквици за пријателство или мали сувенири за кои се чини дека не вредат ништо, сè додека не ви објаснат дека всушност вредат неколку евра.

Во некои ситуации ситуации, подароците исто така можат да бидат да прикријат  кражба. Додека радосни примате роза со мислејќи „Овој мојот не ми купил роза со години …“, другата личност може да го искористи моментот на невнимание да украде работи од вашата торба или џеб. Ова исто така може да се случи кога некој „случајно“ ќе ви истури пијалок удирајќи се во вас на патека и обидувајќи се да ја исчисти дамката, притоа „чистејќи“ ги и вашите џебови.

Ако видите како некој прави трикови пред публика, слободно уживајте, но внимавајте на работите. Луѓето кои изведуваат настапи, како наоѓање топка скриена под чаша или некаква акробација . Не мора да значи дека сите се измамници, но тие најчесто наоѓаат група туристи чие внимание е насочено кон нешто друго.

Лажни полицајци кои „простуваат“ за малку џепарлак

Таксисти, кои ве возат на некоја забава можат да ви понудат одредени „супстанци“ за подобро расположение. Ако ги земете, обавезно ве  сопира  полицаец и ви наплаќа голема казна. Внимавајте, тој полицаец може да биде лажен. Што ќе правите тогаш?

Не можете да се пожалите во Полиција дека ве ограбиле додека сте купувале дрога?

Исто така е можно да бидете запрени на улица од лажен полицаец кој ќе измисли проблем што бара да ги прегледате документите и визата, а потоа да ви „прости“ со пари за кафе.

Крадци кои се грижат за вас

Понекогаш сме навистина шокирани од способностите и триковите на крадците, но кога целото нивно постоење зависи само од мамење луѓе – тогаш тие се обидуваат да го направат тоа мамење ефикасно.

Така, може да се случи некој да ви пријде на улица, преправајќи се дека се добронамерни жители на градот, кои предупредуваат: „Внимавајте, тука има многу крадци!“ Инстинктивно ќе посегнете по џебовите за да проверите дали работите се на место, а нивното око ќе меморира каде сте стигнале: лев или десен џеб, џеб од јакна, торба. Подоцна тоа ќе го искористат.

Кога возењето со такси ќе се претвори во панорамско разгледување  на градот

Долги возења, возење по улички наводно за да се заобиколи гужвата, обиди за наплаќање нешто што не постои… Нема земја во која нема измами од страна на таксисти. Еве еден трик што може да го користиме во  градови каде што цените за такси возења се „пресолени“: Проучете ги цените за такси услугите и пресметајте приближно колку ви требаат од точката А до точката Б. Одвојте ја таа сума пари и покажете му ја на возачот кога ќе влезете во такси. Добро прашајте го дали е тоа доволно затоа што немате повеќе.. Ако тој имал некаков план да ве зимами ќе се откаже на стартот, и тешко дека ќе ве одбие бидејќи тоа што вие сте го понудели е вистинската сума, наведува порталот „Полн куфер“.

Исто така, кога плаќате, секогаш внимавајте на парите за да избегнете трикови како што се враќање на фалсификувани банкноти или обид да ве убедат  дека сте и дале банкнота од помала вредност (особено во земји со странски валути, па некој лесно може да ве убеди дека сте дале 10 наместо 100). При влегување во хотелот, внимавајте на багажот за да не ви се случи таксистот набрзина да ги остави куферите и да исчезне земајќи ви при тоа некоја помала торба.

Лажни петиции и донации
Секој што посетил некое туристичко место пред пандемијата, има наидено  на следнава сцена: поединци кои (честопати глумат глувонеми) им обезбедуваат на минувачите хартија што изгледа како петиција за подобрување на статусот на лицата со попреченост.

Најчесто не е јасно дека станува збор за  било каква форма на донација, сè додека не добиете пенкало и ви се побара да го  пополните  полето во кое треба да ја внесете донацијата. Секако, во тој момент е предоцна за ваша интервенција – доведени сет  во непријатна ситуација, го вадите паричникот и обезбедувате пари коишто за жал нема да одат за оние за кои наводно е наменето.

Навидум неспособни продавачи

Популарен измамник во продавниците (освен самите цени) е оној во кој продавачот се преправа дека зборува на мобилен телефон додека ви служи, а всушност ја фотографира вашата картичка. Полицијата ги сними повеќето од овие случаи во Барселона.

Друго вообичаено сценарио е неподносливо бавен продавач кој ги смета остатокот како да нема утре. Вашиот авион заминува за неколку часа и се сопнувате од нога до нога, сакајќи да ви го вратите остатокот за еднаш. И тоа е токму она на што смета додека се преправа дека смета. Нетрпеливите туристи ќе го грабнат одморот, ќе ви кажат благодарност и ќе продолжат понатаму, не забележувајќи дека одмориле многу помал отколку што требало.

Лажни карти за влегување преку ред 

Додека чекате во долга редица пред музеј, особено во градови како Лондон или Париз, можеби ќе ви пристапи навидум официјален претставник и ќе ви понудат поскапи билети за да ја влезете побргу. Ако ги купите, не само што ќе ја заобиколите редицата, туку можете веднаш да го заобиколите и тој музеј, бидејќи билетите се лажни. Пред да ги посетите ваквите институции, проверете на нивната официјална веб-страница кои се можностите за да не наседнете на ваквите трикови.се населите на преден план.

Помнете ги вашите банкноти

Кога плаќате во продавницата, продавачот може да ви каже дека вашата банкнота не е во ред. Потоа тој оди во просторијата зад касата за да ја „испита“ и се враќа со тажната вест дека вашата банкнота е лажна и дека не може да ја прифати. Му давате друга, не знаејќи дека тој всушност ја заменил вашата  банкнота за лажна.

Ова, на пример, беше вообичаен случај со познатата банкнота од 1.000 бахти во Тајланд, што им задава големи главоболки и на тајландските власти.

Промотори на сомнителни клубови – сега го гледате, па не го гледате

Во местата  познати по својот  ноќен живот, можете да наидете на бројни промотори на ноќни клубови – тие ветуваат им убав помин, незаборавни сцени, ефтини пијалоци, ве носи тоа  во (можеби дури и добар) клуб каде ве остава  да уживате.

Но, по добрата забава, следува ладен туш: пристигнува фактура од која се онесвестите, сфаќате ви е наплатено и тоа за што сте мислеле дека е бесплатно. Само што помислете да го вперете прстот во вистинскиот виновник, ќе сфатите дека го нема.

Хотел Главоболка – Од повици од рецепција до непостоечка достава на храна

За жал, дури и ни во четирите sида на вашиот хотел, не можете да очекувате со 100% сигурност – безбедност. Комбинациите се многубројни. Понекогаш во собата може да ве пречека флаер за достава на храна, и кога ќе им се јавите и ќе порачате, и го дадете бројот на вашата картичка, само ќе ви се симне пари од сметката а ќе си останете гладни.

Има и лажен „Бесплатен Wi-Fi“, кој звучи примамливо и официјално. Но, не ризикувајте, туку распрашајте се на рецеприца за  Wi-Fi на хотелот.

Исто така, не верувајте на повиците од рецепција, особено во доцните ноќни  часови на ноќта, кога од вас бараат да се реши некој проблем поврзан со вашата картичка. Многумина паднале на овој трик, токму затоа што доцна навечер не им се симнува на рецепција и лично да проверат во што е проблемот, што вообичаено не е точно.

Бидете внимателни со вашите податоци и работи – сигурни сме дека ќе се вратите од патувањето со убави спомени и без никакви непријатни искуства.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.