ММС

Објавено на: 01/6/21 10:51 AM

Угостител и неговиот брат лишени од слобода: Првиот работел надвор од дозволеното работно време, вториот ја отстранил пломбата од инспекторите

Вчеравечер полициски службеници од Полициското одделение Галате, во село Неготино, општина Врапчиште го лишиле од слобода М.Б.(30) од с.Неготино,  сопственик на угостителски објект во селото, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”.

Имено, при извршена контрола во објектот, полициски службеници констатирале дека објектот работи, а во него имало околу 25 гости, спротивно на одлуката на Владата за работа на угостителските објекти. По документирање на случајот против него ќе виде поднесен поднесок по.чл.206 од Кривичниот законик.

Од страна на Државен пазарен инспекторат Гостивар објектот бил затворен и запечатен со пломба, по што од страна на Б.Б.(37), од с.Неготино, брат на М.Б., пломбата била отстранета, по  што и тој е лишен од слобода.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.