ММС

Објавено на: 01/4/21 2:08 PM

(ВИДЕО) По земјотресите во Хрватска, од пукнатините на земјата извира вода и кал

Во Брест Покупско, место северно од Петриња, освен штетите во куќите по земјотресот, тие имаат проблем со вода што извира од земјата.

“Вода, кал, дури и топла вода избувна од пукнатините во земјата. Таа ги преплави сите овие ливади таму долу. Тоа се случи додека се тресеше. Застана некое време, а потоа по овие два вечерашни земјотреси луѓето видоа дека нивните куќи едноставно бегаат, дека кратерите се шират, дека не е безбедно да се живее тука “, рече Дарко, жител на Брест Покупско, кој е и претседател на локалниот одбор, за 24 часа.

„Геолозите исто така беа тука, тие ни рекоа дека сè уште не наишле на вакви работи“, изјавиле геолозите.

По синоќешните земјотреси, утрово земјата во еден од дворовите „потона“ за 30 сантиметри.

Презмено од: https://www.espreso.rs/

Фотографија: Screenshot Youtube


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.