Како Гордон Метју Томас Самнер го добил прекарот „Стинг“
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/3/21 9:29 PM

Како Гордон Метју Томас Самнер го добил прекарот „Стинг“

Стинг е поп-музичар кој успешно се занимава со овој бизнис повеќе од четири децении. Првпат се појави пред музичката јавност со неговиот мегапопуларен бенд The ​​Police кон крајот на 70-тите и раните 80-ти, а кога бендот се распадна, Стинг имаше скоро подеднакво успешна кариера како соло изведувач. Тоа мора да има врска со неговото лесно запаметено име, нели?

Познатиот пејач е роден во 1951 година во Нортамберленд, Англија како Гордон Метју Томас Самнер. Од рана возраст тој беше за заљубен во музиката. Тој ги сакаше Битлси, но и џез-великани, како што се Телониус Манк и Џон Колтрејн. Својата музичка кариера ја започна и во џез-бендовите „Феникс џезмен“ и „Ласт егзит“, и токму во тоа време го доби прекарот Стинг, кој му останува како уметничко име до денес.

Тој во интервјуата повеќе пати опишувал како се случило тоа. Имено, кога тој имал 17 години, неговата тогашна девојка му подарила џемпер, што таа самата го плетела. Она што беше специфично за него беше дека тој имаше наизменични црни и жолти хоризонтални ленти. Кога Стинг се појави на пробата на неговиот бенд во џемперот, другите музичари почнаа да се шегуваат дека изгледа како пчела. Еден од членовите на групата го нарекол Стинг поради тоа, што може да се преведе како убод или залак, а тој прекар наскоро го прифатија и други негови познаници.

Години подоцна, Стинг на шега изјави дека е добро што тој самиот го прифатил ова уметничко име, бидејќи би било голема кавга ако требаше да потпише автограми со неговото вистинско име.

Преземено од: https://citymagazine.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7