ММС

Објавено на: 01/3/21 11:14 AM

Жива глина причина за несреќата во Норвешка: Се трага по уште пет лица

Спасувачите го открија петтото тело четири дена по свлечиштето што закопа куќи во близина на главниот град на Норвешка, соопшти полицијата во неделата, додека трае потрагата по пет лица кои сè уште се водат како исчезнати.

Трагедијата се случи во раните утрински часови во средата кога куќите беа уништени и зафатија стотици метри под порој кал во селото Аск, 25 километри северо-источно од Осло.

„Пронајдено е мртво лице нешто пред шест часот наутро“, се вели во полициското соопштение.

Четвртото тело беше пронајдено во саботата, откако тие беа пронајдени три дена на мрачно, завеано место во градот Аск во општина Гердрум.

Полицијата во саботата го идентификуваше телото на првото лице пронајдено во петокот како 31-годишниот Еирик Гронолен. Идентитетот на уште четворица мртви не е објавен.

Но, полицијата во петокот објави список со имињата на сите осум возрасни лица, двегодишно и 13 годишно дете кои исчезнаа во средата.

Во свлечиштето беа повредени и десет лица, меѓу кои и едно сериозно пренесено на лекување во Осло. Околу илјада луѓе беа евакуирани од 5.000 локални жители, бидејќи теренот сè уште не е мирен. Екипите за пребарување и спасување користат кучиња, хеликоптери и беспилотни летала во обид да најдат преживеани. Екипите за пребарување исто така ископаа канали во земјата за да ги евакуираат жртвите.

Експертите велат дека причина за катастрофата била „жива глина“ со димензии приближно 300 на 800 метри.

Премиерот Ерна Солберг го опиша тоа како едно од најголемите свлечишта што некогаш ги доживеала земјата.

Преземено од: https://www.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.