ММС

Објавено на: 01/1/21 8:42 PM

Ламоника: „Дуле немој тоа да го правиш, од оваа одлука ми зависи кариерата“

Во халата која пред десет години го носеше името „Пионир“, одигран е фамозниот дуел од Топ 16 фазата во Евролига помеѓу белградски Партизан и Барселона, а триумфот е препишан на Партизан после долга одлука и размислување на судиската тројка која ја предводеше легендарниот Луиџи Ламоника,

Продукцијата „Видеострој“ сними документарен филм посветен на кошаркарскиот клуб Партизан наречен „Часови за љубов“, а меѓудругото тука е прераскажан делот од приказната кога после долгите десет минути италијанскиот арбитар пресуди во корист на белградскиот тим, кој во феноменалната сеозна 2009/2010 влезе во историјата како единствен тим што ја поразил каталонска Барселона со резултатот 67:66.

Тренерот на Партизан, Душко Вујошевиќ, вршеше притисок. „Пионир“ гореше, а Ламоника во краткиот дијалог се обрати на црногорскиот тренер со зборовите: „Дуле, немој тоа да ми го правиш. Од оваа одлука ми зависи кариерата.

„Од оваа одлука зависи и нашата кариера“, сурово искрено му одговори љубимецот на „Гробари“.

 

Фото:

sport.blic.rs

 

Извор:

meridianbet.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.