ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/31/20 6:02 PM

Во последните 24 часа тестирани 1.662, новозаразени 536, од Ковид-19 починале 15 луѓе

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-213, Куманово-18,  Дебар-13, Штип-13, Прилеп-37, Тетово-30, Струга-23, Велес-17, Битола-29, Охрид-18, Кавадарци-23, Гостивар-13, Гевгелија-7, Струмица-8, Крива Паланка-9, Радовиш-10, Крушево-3, Кочани-6, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-4, Виница-2, Делчево-6, Свети Николе-6, Кичево-2, Ресен-5, Неготино-11.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 741 оздравени пациенти од: Скопје-248, Куманово-83, Дебар-7, Штип-28, Прилеп-50,  Тетово-30, Струга-32, Велес-17, Битола-25, Охрид-30, Кавадарци-41, Гостивар-27, Гевгелија-12, Струмица-20, Радовиш-12, Крушево-1, Кочани-24, Пробиштип-1,Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Валандово-7, Виница-2, Кратово-3, Свети Николе-8, Кичево-17, Ресен-4 и Неготино-7.

Починати се 15 лица, шест пациенти од Скопје (73, 40, 70, 84, 72 и 62г), двајца од Куманово (66 и 64г), двајца од Тетово (68 и 75г), еден пациент од Охрид (64г), двајца од Струмица (69 и 69г), еден од Кочани (68г) и еден пациент од Пехчево (67г).  Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83329, бројката на оздравени пациенти е 61447, на починати е 2503, а бројот на активни случаи изнесува 19379. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 35961, активни 11333
 • Куманово 4743, активни 537
 • Дебар 630, активни 115
 • Штип 3304, активни 243
 • Прилеп 4231, активни 553
 • Тетово 4765, активни 847
 • Струга 2039, активни 322
 • Велес 2767, активни 482
 • Битола 3037, активни 546
 • Охрид 2423, активни 576
 • Кавадарци 2121, активни 543
 • Гостивар 3381, активни 548
 • Гевгелија 1166, активни 291 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 199 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 2306, активни 604
 • Крива Паланка 625, активни 126
 • Радовиш 621, активни 111
 • Крушево 166, активни 73
 • Кочани 1594, активни 216
 • Пробиштип 447, активни 44
 • Демир Хисар 235, активни 38
 • Македонски Брод 218, активни 26
 • Пехчево 155, активни 31
 • Берово 500, активни 52
 • Валандово 313, активни 62
 • Виница 445, активни 60
 • Делчево 671, активни 207 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 193, активни 17
 • Свети Николе 1042, активни 100
 • Кичево 1568, активни 219
 • Ресен 644, активни 140
 • Неготино 1018, активни 317 (159 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1662 теста се преку: ИЈЗ-210, ЦЈЗ Скопје-75,  Авицена-195, Биотек-140, МАНУ -108,  Жан Митрев (Филип Втори)-99, Систина со PCR метода -144, лабораторија Лаор –24, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-4, Инфективна клиника-3, ГАК-12, Синлаб-23, Ремедика-9, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -584, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 400.825 тестирања на Ковид -19.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1