ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/30/20 11:27 PM

Пет ментални вежби за среќа и успех

Се проценува дека едно лице „доживува“ околу 70.000 различни мисли во текот на денот. Со други зборови, имаме околу 70.000 шанси да се чувствуваме добро или лошо на ден. Ако имате лошо мислење за себе, се сомневате во вашите способности и ги доведувате во прашање вашите одлуки, вие само ќе си наштетите (и веројатно ќе го ризикувате вашето здравје).

Но, добрата вест е дека можете да го промените начинот на размислување. Хрватскиот портал Krenizdravo објави 5 „ментални вежби“ кои ќе го „тренираат“ вашиот мозок за среќа и успех.

  1. Разликувајте помеѓу (длабоко) размислување и решавање проблеми

Размислувањето за стратегии кои можат да ви помогнат да ја надминете пречката е корисно, но да се замислите себеси во болни ситуации не е воопшто продуктивно. Секогаш кога ќе се „фатите“ себеси како размислувате за нешто многу долго, одвојте момент и запрашајте се дали навистина го решавате проблемот или едноставно премногу размислувате за тоа. Во случај активно да решавате или спречувате одреден проблем, само продолжете! Меѓутоа, ако само повторувате сценарија што веќе се случиле или развивате катастрофални предвидувања за работи на кои не можете да влијаете, променете ја „програмата“. Бегајте и свртете ги мислите од проблемот, а потоа обидете се да се фокусирате на други, попродуктивни активности.

  1. Дајте си совет што би му го дале на близок пријател

Ако сте како повеќето луѓе, големи се шансите да бидете премногу критични кон себе. Меѓутоа, ако се измачувате и претерувате со своите грешки, ќе се чувствувате само полошо. Студиите покажуваат дека луѓето кои можат да сочувствуваат со себе се со подобро психолошко здравје, имаат подобра слика за себе и зголемена мотивација.

  1. Препознајте ги своите емоции

Многу луѓе имаат аверзија кон покажување на своите чувства, па дури и само да зборуваат за нив. Како резултат на овој феномен, многу луѓе се дистанцираат од своите чувства, што им отежнува да препознаат како се чувствуваат.

Одвојте неколку минути на ден и обидете се да ја утврдите вашата емоционална состојба. Препознајте ги вашите чувства и размислете како тие ќе влијаат на вашите одлуки. Без разлика дали се чувствувате тажни за нешто во приватниот живот или сте загрижени за нешто што се случува на работа, ако не сте свесни за нив, вашите емоции ќе се прелеат и на други аспекти од вашиот живот.

  1. Балансирајте меѓу емоциите и разумот

Без разлика дали сте соочени со важна финансиска одлука или се наоѓате во дилема од семеен карактер, ќе донесете најдобри одлуки кога ќе ги балансирате емоциите со разумот. Кога ќе забележите дека сте преплавени со емоции, обидете се да го зајакнете рационалното размислување.

Најлесен начин да го постигнете ова е да направите список на добрите и лошите страни на секој ваш избор. Читањето на таа листа може да отстрани дел од емоциите од одлуката, што во голема мера ќе ви помогне да донесете најдобра одлука.

  1. Вежбајте благодарност

Благодарноста е поврзана со голем број физички и психолошки придобивки, вклучително и среќа. Без разлика дали зборувате за работи за кои сте благодарни со другите или ги запишувате во дневник пред да одите во кревет, обидете се да го обучите вашиот мозок да ги забележува добрите работи во животот. Ова може да биде наједноставниот, но и најефективниот начин за подобрување на вашата благосостојба.

 

Извор:  krenizdravo.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1