ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/30/20 1:05 PM

Великанот се врати на голема сцена: Кил е европски ракометен првак

Ja отворија деценијата со освојување на титулата на првиот „фајнал фор“ во Келн, ја затворија на ист начин. Тогаш Филип Јиха во зенитот на својата кариера ги водеше црно-белите до втора европска титула, две години подоцна и до трета, а два дена пред истекот на деценијата го одведе Кил до четврта, но како млад тренер. Јиха стана првиот играч кој со еден тим го покорил Келн и како играч и како шеф на стручниот штаб. Кил одигра спектакуларно против моќната и фаворизирана машинерија на Барселона, славејќи со 33:28 (19:16).

Повторно тимот на кој му се дадени најмалку шанси го освои трофејот во земјата на чудата наречена „Ланксес Арена“. Барселона загуби меч по скоро 17 месеци и тоа онаа најважната, финалето на елитното натпреварување, од тимот кој минатиот месец двапати рутински го совладаа. Во Келн е поинаку.

Кил водеше од самиот почеток до крајот, единственото водство на Барселона беше 3:2 на почетокот. Врвната дисциплина во првото и чудесниот Никлас Ландин во второто полувреме, елементи беа на играта на Кил кои ја испратија последната „златна рака“ онаму каде што заминала првиот пат – на северот на Германија, на брегот на Балтикот.

Кил од самиот почеток го прифати ритамот на Барселона и беше подобар во таквата игра. Барселона правеше некарактеристично многу грешки, нешто кое дисциплинираните Германци знаеја да го казнат. Поведоа со 6:4, чуваа плус два преку добриот напад предводен од Сагосен, а имаа и расположен голман, бидејќи Мелер не успеа да ја повтори партијат од полуфиналето во првите 10 минути.

Нешто побавно се играше во почетните моменти од второто полувреме. Барселона намалува на 21:19 со два гола без одговор на ривалот и имаше напад да се доближи на само еден гол заостанување. Ландин му одбрани на Циндриќ, а Филип Јиха веднаш реагираше со тајм-аут. По одморот, на сцена настапи Никлас Ландин. Пет одбранети зицери и три шутеви од „надвор“ за 19 минути игра во продолжението, но неговите соиграчи не искористија четири напади за максимални плус шест, па Абељо намали на 26:23.

Постот од шест минути без погодок за својот тим го прекина сјајниот Вајнхолд, а налетот на ривалот го одби Сагосен со преубав гол за 28:24, седум минути при крајот. Точно четири минути пред завршетокот на финалето, при водство на Кил од 29:26, Чави Пасквал побара тајм-аут и нареди силни напади „еден на еден“, во обид да изнуди исклучување. Тоа не се случи и Кил го искачи европскиот ракометен врв.

 

 

 

 

Извор:

balkan-handball.com / Marko Marjanovic

 

Фото:

olympicchannel.com

depositphotos.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1