ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/29/20 12:38 PM

Од први јануари богатите земји нема да можат лесно да депонираат отпад во сиромашните земји

Нови меѓународни правила се борат против „Дивиот Запад“ во глобалната трговија со пластичен отпад , што го депонираат богатите земји во посиромашните земји. Правилата ќе придонесат за почисти океани во рок од пет години, пишува британскиот весник Гардијан.

Правилата, кои ќе стапат на сила на 1 јануари, имаат за цел да ја направат трговијата потранспарентна, дозволувајќи им на земјите во развој како Виетнам и Малезија да одбијат да прифаќаат отпад што е со низок квалитет и тешко се рециклира.

-Јас сум оптимист дека ќе видиме резултати за пет години , рече Ролф Паје, извршен директор на конвенциите во Базел, Ротердам и Стокхолм.

-Не гледам како ќе се случи ова во следните 2-3 години, но може да се случи за пет години. Овој амандман е само почеток, објасни експерт за животна средина.

Во моментов, земјите во развој не можат однапред да видат дали пластичниот отпад што им е доставен може да се рециклира и дали носи многу загадување.

Отпадот што не може да се рециклира обично завршува со нелегално согорување, депонија или отстранување на вода.

Само 9% од целата произведена пластика се рециклира. Околу 12% од отпадот се гори. Останатите 79% се отстрануваат во депонии и во природата. Поради дождовите и поплавите, повеќето завршуваат во океаните.

Новите правила, за кои преговараа повеќе од 180 земји со амандман на Базелската конвенција, воведуваат систем на „претходна информирана согласност“ при извоз на пластичен отпад што е тешко да се рециклира или да се контаминира.

 

Извор:Гардијан


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1