ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/27/20 11:26 AM

Вкупно 78 илјади граѓани поднеле приговори за еднократната помош од 6000 денари

Вкупно 78 илјади приговори пристигнале до Владата во врска со четвртиот пакет мерки, финансиската помош од шест илјади денари наменета за граѓаните со низок доход, корисници на пензија, корисници на социјална сигурност за стари лица, самохрани родители, естрадни уметници, деца без родителска грижа и млади лица на возраст од 16 до 29 години.

– Обработени се сите приговори, ќе излеземе со конкретни бројки најдоцна до утре. Иако законот не ја обврзува владата мора да се каже дека се обработени во рекорден рок, а стануваше број за околу 78 илјади приговори. На сите кои поднеле приговор ќе им се одговори на елктронската адреса која ја навеле при поднесување на приговорот. Во исто време се ажурираат и листите на веб страницата kupuvamdomasno.gov.mk. За оние со блокирани сметки банките кои имаа техничка можност им отворија потсметки за да се исплати помошта. Владата очекува толеранција од банките додека не заврши исплатата, тоа што доцнеше донесувањето на законот во Собрание ги предизвика овие непријатности, но Владата стори се помошта да стигне до оние до кои е наменета, рече на прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1