ММС

Објавено на: 12/26/20 10:44 PM

Лекува кашлица во рекордно време: Ѓумбирот ја прекинува главоболката и прави детоксификација

Коренот од ѓумбир со векви се користи за лекување на болка во грлото и кашлица, за намалување на температура, против морска болест, мачнина и главоболка.

Благоријатен е при лекувањето на болки во грлото, а истовремено го намалува кашлањето, посебно на она кое се јавува како резултат на настинка. Постои цела низ на лекови на база на гумбир, но не морате да ги купувате бидејќи повеќето можете да ги направите дома.

Лесно и едноставно

1.рецепт:

Чај од ѓумбир со лимон и мед

Потебно е чаша врела вода, рендан ѓумбир, лажичка мед и лажица сок од лимон.

Со вие состојки направете го следното:

Сварете чаша вода, потоа додајте го ѓумбирот и оставете да отстои 3 минути. Додајте лажица мед и сок од лимон. Прецедете го чајот за да ги отстраните ренданите делови од ѓумбир, добро измешајте и уживајте во напитокот.

2.рецепт:

Чај од ѓумбир со лимн и мед(друга метода)

Состојки: седум до осум санитметри ѓумбир (исечкан), две чаши вода, половина чаша сок од лимон, две лажици мед.

Следете ги истите чекори како и кај првиот рецепт, но пред цедењето прво непроцедениот напиток треба да го поклопите со пластична фолија на 10 минути. После тоа можете да процедите.

Еве уште некои варијанти на чај од ѓумбир:

После подготовката на чај од ѓумбир, без разлика дали на едниот или другиот начин, можете да додадете уште некои состојки. На пример половина лажичка мелен цимет кој ќе делува како антисептик за отстранување на вирусите од настинка или едно чешне лук за имунитет пред да почнете да го пиете чајот.

 

Извор:  srbijadanas.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.