ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/25/20 8:43 PM

Свлечиште во рудник на Филипините: 3 лица загинаа, 7 исчезнаа

Тројца рудари загинаа, а седуммина се водат за исчезнати во свлечиште во филипинската провинција Џебу, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според вестите објавени на „Инквајерер нет“ (Inquirer Net), тајфунот Вики кој е активен на Филипините, со себе донел поројни врнежи од дожд кои предизвикале свлечиште во рудникот во градот Толедо во провинцијата Себу.

Властите објавија дека 3 рудари ги загубиле животите, а 7 се исчезнати.

Најмалку 8 лица загинаа во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови на островот Лузон на Филипините изминатиот викенд.

– Тајфуни што во последно време се активни на Филипини

Тајфунот Молаве кој беше активен на крајот на октомври е причина за смртта на 22 лица на Филипини, а 16 лица починаа поради тајфунот Гони на почетокот на ноември.

Околу 1 милион луѓе беа евакуирани од своите домови на островот Лузон поради тајфунот Гони, за кој се тврди дека е најсилниот тајфун на годината.

Во поплавите предизвикани од тајфунот Вамко, кој ја зафати земјата во ноември, загинаа 67 лица.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7