Лизгање според корона правила во Виена: Сите лизгачи добиваат апарат за следење на дистанца
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/23/20 11:34 AM

Лизгање според корона правила во Виена: Сите лизгачи добиваат апарат за следење на дистанца

Сите лизгачи на влезот ќе мора да се регистрираат, со цел да се олесни следењето на контактите во случај еден посетител да биде позитивен на корна вирусот.

Пред градското собрание на Виена, на католичкиот Бадник, ќе биде отворен „26-от виенски леден сон“, огромно лизгалиште за граѓаните.

Сепак, овој пат, поради пандемијата на корона вирусот, лизгачите ги чекаат новостите.

Така, секој посетител, на влезот со депозит од 10 евра, ќе добие уред што го следи почитувањето на оддалеченоста од другите луѓе.

Овој уред се пали и сигнализира ако лизгачите, од различни домаќинства, се приближат до областа на оддалеченост поголема од два метра.

Според градоначалникот на Виена, Михаел Лудвиг, заштитата од инфекција е приоритет, па бројот на лизгачи ќе се преполови, од претходните 2.400 на 1.200.

Исто така, сите лизгачи, на влезот, мора да се регистрираат, со цел да се олесни следењето на контактите во случај еден посетител да биде позитивен за корона.

Постои можност семејствата да се регистрираат како група, а тоа важи и за училишните часови.

Сите состаноци на лица кои не се од исто домаќинство и кои траат подолго од седум минути, ќе се одржат 28 дена.

Патем, „Леден сон“ оваа година се состои од големи ледени површини поврзани со леден мост.

Нема да биде задолжително носење маска на лизгалиштето. Нема да има друга содржина оваа година, како што се гастрономски киосци.

„Виенскиот леден сон“ ќе биде отворен од 24 декември до 28 февруари од 10 часот наутро, заради ограничувањата на слободата на движење, во 19 часот.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7