ММС

Објавено на: 12/22/20 10:37 AM

Нервниот агенс „новичок“ бил ставен во долната облека на Навални

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални наводно измамил агент на Федералната служба за безбедност (ФСБ) во откривањето на деталите за нападот врз него со нервниот агенс „новичок“, пренесува истражувачката медиумска група Белингет.

Навални наводно се претставил како офицер на ФСБ кога го повикал агентот.

Агентот Константин Кудрјавчев рече дека нервниот агенс бил вметнат во долната облека на Навални. Навални, кој сè уште се опоравува во Берлин од последиците од труењето, објави снимка од долг разговор на неговиот канал на Јутјуб.

Рускиот опозициски лидер и највисок критичар на претседателот Владимир Путин во август се онесвести  пред летот од Сибир за Москва.

По посочената амбуланта во Омск, тој бил пренесен во болницата во Берлин, каде подоцна лекарите изјавиле дека е отруен. Навални беше на интензивна нега во една берлинска болница четири недели.

Западни експерти утврдија дека во нападот бил користен еден вид руски нервен агенс „новичок“ – средство што може да доаѓа само од државните институции.

Како Навални го повика агентот и што рече тој?

Во разговорот, Навални се претставил како висок функционер, барајќи детали за операцијата на ФСБ. Повикот до агентот, наводно, бил воспоставен преку телефонската централа на руската државна безбедност.

Кудријавцев му рекол дека брзите реакции на пилотите на авиокомпанијата и тимот за итна медицинска помош во Омск во Сибир – каде што за прв пат се лекуваше Навални – може да бидат причината што не успеале да го убијат.

Агентот додаде дека подоцна му била дадена задача да оди во Омск, да ја преземе облеката на Навални и да ги отстрани сите траги од нервниот агенс.

Минатата недела на традиционалната годишна прес-конференција, Путин ги опиша извештаите во медиумите и истрагата како „трик“ измислен од разузнавачките служби на САД.

„Ако агентите сакаа да го убијат, не се сомневајте дека ќе ја завршеа работата“, рече Лаконски Путин со насмевка.

Но, тој додаде дека е во ред што безбедносните служби го следат Навални.

Извештајот на истражувачкиот портал Белингкет и неколку други западни медиуми минатата недела идентификуваа неколку агенти на ФСБ – експерти за хемиско оружје – кои, наводно, го следеле Навални со години пред обидот за атентат.

Навални има милиони следбеници на социјалните мрежи и постојано го критикува Путин и неговата партија Единствена Русија, нарекувајќи ги „длабоко корумпирани“ и „полни со измамници и крадци“.

Тој вели дека Путин ја води земјата според феудалниот систем, цица крв од Русија “.

Преземено од: https://www.bbc.com/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.