ММС

Објавено на: 12/20/20 2:30 PM

Најплатениот јутубер во светот има само 9 години(видео)

Ако мислевте дека  на списокот со најполирани starsвезди на YouTube, ќе се најде некое звучно име, се излажавте.

Овогодинешната титула за најплатен јутјуб му беше доделен на Рајан Каџи, деветгодишник чија задача е да ги распакува и проценува играчките.

Покрај каналот ЈуТјуб, Рајан заработи и 200 милиони долари од низа играчки кои го носат неговото име и брендирани колекции облека.

Тој го отвори каналот на ЈуТјуб во 2015 година, откако видел неколку видеа на оваа страница, па ја прашал својата мајка зошто нема канал „кога сите други деца го имаат“.

Семејството Рајан, кое го смени вистинското презиме Гуан во презимето на Јутјубер Каџи, во моментов работи на девет канали на ЈуТјуб.

И покрај огромниот успех, Рајан и неговото семејство се соочуваат со истрага на американските федерални служби поради обвинувања дека спонзорите не се соодветно обележани.

„Речиси девет проценти од видеата во кои Рајан оценува играчки содржат барем еден производ наменет за деца од предучилишна возраст, за кој се плаќа да се препорача. Децата од предучилишна возраст не разликуваат рекламирање од прикажување играчка “, изјавија од организацијата за заштита на потрошувачите.

nova.rs
Foto:Screenshot/Youtube/Ryan’s World


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.